Nowe kwalifikacje
Obecnie, obowiązkowym zestawem kompetencji zawodowych stają się empatia, umiejętność rozwiązywania problemów i motywowania zespołów oraz inspirowanie. Bez nich praca na wyższym stanowisku – kierownika czy menedżera – teraz i w przyszłości, będzie prawie niemożliwa. Co więcej, takich umiejętności wymaga się też od młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, a doświadczenie zawodowe zaczyna schodzić na drugi plan. Stale też rośnie rola innowacyjności oraz poszukiwania nowych rozwiązań. W związku z tym organizacja, która nie inwestuje w rozwój, technologię i własne know-how, nie będzie w stanie utrzymać się na rynku globalnej konkurencji.
Podstawowe wymagania
Podobnie jak kiedyś, tak i dziś dotyczą one znajomości języków obcych. Bez tej umiejętności ciężko będzie się komunikować oraz odnaleźć w międzynarodowym środowisku pracy. Ważne są również kompetencje związane z postępującą digitalizacją i swobodnym korzystaniem z nowych mediów, w tym społecznościowych.
Wszechstronność w biznesie
Coraz bardziej potrzebni są też pracownicy z uniwersalnymi umiejętnościami oraz doświadczeniem interdyscyplinarnym. Dzieje się tak, ponieważ rynek pracy już teraz zainteresowany jest osobami, które są w stanie swobodnie przemieszczać się między różnymi obszarami biznesu.
Zmiana modelu zatrudnienia
Tradycyjny model firmy oparty na pracownikach etatowych, będzie się zmieniał w kierunku elastycznych form zatrudnienia, takich jak samozatrudnienie, praca zdalna (telepraca) lub na część etatu z płynnymi godzinami na wykonanie zadania. Taki model wymaga jednak od pracownika dobrej organizacji czasu i zarządzania sobą. Z drugiej strony daje komfort swobodnego dysponowania czasem i dostosowania go do wymogów życia prywatnego.