Procedury bezpieczeństwa w warunkach epidemii
dla przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników
Zespołu Szkół w Piotrkowie w roku szkolnym 2020/2021
I . Podstawa prawna
- Rozporządzenie zmieniające MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Dz.U. 2020 poz. 1386 z dnia 12 sierpnia 2020r.
- Rozporządzenie MEN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 Dz.U. 2020 poz. 410 z dnia 11 marca 2020r.
- Rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowych rozwiązań w zakresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 Dz.U. 2020 poz.493 z dnia 20 marca 2020r.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn.12.08.2020 r.
II. Postanowienia ogólne
- Niniejszy dokument określa zasady bezpieczeństwa obowiązujące w Zespole Szkół w Piotrkowie w okresie pandemii COVID-19 i dotyczy wszystkich pracowników szkoły oraz uczniów klas I –VIII oraz grup przedszkolnych uczęszczających do tej placówki.
- Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 uczniów uczęszczającym na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze na terenie szkoły oraz wszystkich pracowników szkoły
- Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwoli w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.
III. Odpowiedzialność
- Organ prowadzący odpowiedzialny jest za zapewnienie środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej oraz środków do dezynfekcji powierzchni.
- Za wdrożenie procedury i zapoznanie z nią pracowników odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
- Nauczyciele zostają zapoznani z procedurą w trakcie Rady Pedagogicznej w dniu 27 .08.2020 r , pracownicy obsługi i administracji w dn.31.08.2020 r.
- Uczniowie zostają zapoznani z procedurami przez wychowawców klas na spotkaniu w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021.
- Rodzice/opiekunowie zostaną zapoznani z procedurą za pośrednictwem strony internetowej szkoły.
- Nauczyciele i pracownicy szkoły są zobowiązani do przestrzegania niniejszej procedury i dopilnowania, aby przestrzegali jej wszyscy uczniowie.
Organizacja zajęć w szkole
Szkoła zostaje podzielona na cztery strefy ograniczonego kontaktu:
1. Strefa przedszkolna
2. Strefa klas młodszych
3. Strefa częściowo otwarta
4. Strefa dla klas starszych( IV-VIII)
Dla Uczniów klas 4- 8, nauczycieli oraz pracowników szkoły wskazane jest zasłanianie ust i nosa ( maseczka lub przyłbica) w czasie przerw na korytarzu oraz przemieszczania się po szkole. Uczniowie i nauczyciele mogą odsłonić usta i nos po zajęciu miejsca w sali lekcyjnej. Wskazanie zasłaniania ust i nosa obowiązuje do odwołania.
Zasłanianie ust i nosa nie obowiązuje uczniów w strefie klas młodszych.
Rodzice i opiekunowie oraz inne osoby nie będące pracownikami lub uczniami szkoły także mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie szkoły.
Decyzja przejścia na kształcenie w formie mieszanej (hybrydowej) będzie przedmiotem indywidualnej opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz za zgodą na podstawie przedstawionych przez dyrektora szkoły konkretnych rozwiązań dotyczących organizacji zajęć szkolnych.
Obawa przed zakażeniem/chorobą nie może być powodem, aby zdrowe dziecko nie poszło do szkoły.
1. STREFA PRZEDSZKOLNA
(sale, korytarz, łazienka, szatnia)
2. STREFA SZKOŁY KLAS MŁODSZYCH
(parter, szatnia (przy sali gimnastycznej),sala zabaw) - wyłącznie dla uczniów klas I-III
W sytuacjach wyjątkowych uczniowie klas 4- 8 pod nadzorem nauczyciela przemieszczają się do sali nr 8 i 9 oraz sali gimnastycznej schodami ewakuacyjnymi bezpośrednio do pomieszczenia. Przejście musi być zorganizowane w czasie, gdy nie przebywają tam uczniowie klas 1-3.
3. STREFA CZĘŚCIOWO OTWARTA (biblioteka, świetlica, stołówka )
- dla uczniów oczekujących na obiad i opiekunów odprowadzających dzieci oraz inne osoby nie będące pracownikami lub uczniami szkoły a umówionymi z pracownikiem szkoły również obowiązuje osłona ust i nosa;
- dla oczekujących na autobus lub opiekunów.
- dla uczniów korzystających z biblioteki w wyznaczonych godzinach dla danej klasy.
4. WYODRĘBNIONA STREFA SZKOŁY KLAS STARSZYCH (1 piętro)
- dla uczniów kl. IV-VIII
Między strefami mogą poruszać się :
- pracownicy obsługi i administracji szkoły (unikając przerw międzylekcyjnych, z zachowaniem możliwego dystansu),
- pracownicy dydaktyczni
- sporadycznie, uczniowie po wyraźnym udzieleniu zgody przez nauczyciela.
IV. Zasady bezpiecznego przyprowadzania oraz odbierania uczniów klas 1-3 oraz grup przedszkolnych ze szkoły.
1. Przyprowadzanie uczniów klas I-III oraz przedszkolaków do szkoły.
a) Uczniowie i dzieci przedszkolne mogą być przyprowadzane do placówki i z niej odbierane przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania się w przestrzeni publicznej.
b) Opiekunowie zobowiązani są noszenia maseczki na terenie budynku szkoły oraz dezynfekcji rąk przed wejściem do szkoły.
2. Odbiór dzieci z placówki.
a) Dzieci przedszkolne będą odbierane zgodnie z wytycznymi:
- po godzinie 13.00 pomoc nauczyciela przyprowadza dzieci do szatni, skąd odbierane są przez rodziców.
- po godzinie 13.30 rodzice odbierają dzieci z sal przedszkolnych z zachowaniem następujących zasad:
- rodzice i opiekunowie odbierający dzieci z podmiotu mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu, innych dzieci i ich rodziców wynoszący 1.5 m.
- należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności ( osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk)
b) Po zakończonych zajęciach w klasach I-III wychowawca lub nauczyciel mający ostatnią lekcję, sprowadza uczniów w wyznaczone miejsce (szatnia), gdzie czekają rodzice. Uczniów korzystających ze świetlicy, zaprowadza do świetlicy.
c) Rodzic/opiekun wraz z dzieckiem kieruje się do szatni. Po przebraniu się,
dziecko oraz rodzic/opiekun niezwłocznie opuszczają teren szkoły.
d) Niedozwolone jest nieuzasadnione przebywanie uczniów po skończonych zajęciach oraz rodziców/opiekunów na terenie szkoły.
V. Zasady bezpiecznego organizowania zajęć w szkole
1. Przebywanie na terenie szkoły osób z zewnątrz
a) Należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (wszyscy wchodzący na teren szkoły zobowiązani są do stosowania środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe i/lub dezynfekcja rąk).
b) Na terenie szkoły i tylko w określonych strefach mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych i tylko w wyznaczonych obszarach.
2 . Uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi
a) Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego uczniowie w szkole mogą przebywać według określonego planu zajęć/lekcji.
b) Podczas lekcji uczniowie przebywają w miarę możliwości w wyznaczonej i stałej sali zgodnie z zatwierdzonym planem lekcji.
c) W szkole mogą przebywać osoby (uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi) bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz w sytuacji, gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.
d) Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym gorączkę i kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
e) Na terenie szkoły (także w klasach) należy w miarę możliwości zachować dystans społeczny oraz ograniczyć gromadzenie się uczniów w łazienkach, szatniach i na boiskach.
f) Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),dezynfekowanie przy wchodzeniu do sali, zasłanianie ust i nosa podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
g) Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
h) Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
i) Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby nie udostępniały swoich rzeczy innym uczniom, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne ich czyszczenie.
j) Nauczyciele pracują według ustalonego przez dyrektora planu zajęć, prowadząc zajęcia dydaktyczne, działania opiekuńczo-wychowawcze, konsultacje, zajęcia indywidualne, rewalidacyjne lub (w razie takiej potrzeby) zajęcia zdalne.
k) Uczeń i nauczyciel rozpoczynający zajęcia danego dnia, wchodząc do sali obowiązkowo dezynfekuje ręce płynem.
l) Po skończonych dziennych zajęciach wychowania fizycznego, sala gimnastyczna oraz przybory gimnastyczne są dezynfekowane.
VI. Zasady bezpiecznego korzystania ze stołówki szkolnej.
Zapewnienie bezpieczeństwa uczniów spożywających posiłki w stołówce szkolnej:
- Przed wejściem do bloku żywieniowego znajduje się płyn do dezynfekcji rąk.
- Korzystający uczniowie z posiłków na miejscu przed przyjściem do stołówki szkolnej myją i dezynfekują ręce środkiem.
- Przy każdym stoliku dzieci zajmują wyznaczone co drugie miejsce.
- W grupach przedszkolnych posiłki przynoszone są do stolika przez osoby dyżurujące na stołówce, zabezpieczone w środki ochrony osobistej (maseczki lub przyłbice, rękawiczki), a później po wyjściu osoby stołującej się, naczynia odnoszone są do zmywalni.
- Dzieci z kl. I-VIII posiłki odbierają pojedynczo zachowując reżim sanitarny (odległość 1,5 m w kolejce) lub jeśli jest taka potrzeba nauczyciel opiekujący się grupą.
- Po każdej grupie czyszczone i dezynfekowane są blaty stołów, poręczy krzeseł, okienka podawcze oraz wietrzy się stołówkę.
VII. Zasady bezpiecznego korzystania z biblioteki.
1. Zasady przebywania w bibliotece
a) Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami i dniami umieszczonymi na drzwiach biblioteki szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły.
b) Uczeń przed wejściem do biblioteki powinien umyć lub zdezynfekować dłonie.
c) W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od pozostałych użytkowników oraz personelu biblioteki.
d) Należy przestrzegać ograniczenia dotyczącego ilości osób, które mogą przebywać w bibliotece jednocześnie, tj. do 3 osób
2. Zasady wypożyczania książek
a) Użytkownikom ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz korzystanie z czytelni. Z użytku wyłączone są komputery i inne pomoce naukowe wspólnego użytku.
b) Wszystkie wypożyczane książki powinny być wcześniej zamówione osobiście.
c) W celu zamówienia książki należy skontaktować się z pracownikiem biblioteki, w godzinach pracy biblioteki.
3. Zasady postępowania pracownika biblioteki
a) Pracownik biblioteki ma obowiązek możliwie często wietrzyć pomieszczenie biblioteki.
b) Bibliotekarz odbierający zwroty książek i wydający zamówione egzemplarze powinien dezynfekować blat biurka, klamki i inne przestrzenie dotykane przez użytkowników.
c) Pracownik biblioteki powinien zadbać o bezpieczne, odizolowane miejsce kwarantanny dla książek i przechowywać je w tym miejscu 2 dni od dokonania zwrotu.
VIII. Zasady bezpiecznego korzystania z szatni
1. Szatnię udostępnia się uczniom na czas zajęć lekcyjnych.
2. Przed wejściem do szatni należy zdezynfekować ręce środkiem do dezynfekcji
rąk.
3. Uczniowie klas I - III wchodzą do szatani z jednym rodzicem/opiekunem.
4. Uczniowie klas IV -VIII korzystają samodzielnie z szatni.
5. W szatni można przebywać tylko podczas przebierania się i zmiany obuwia,
nie wolno się tam gromadzić.
6. Buty na zmianę należy trzymać w podpisanym worku/reklamówce i po skończonych zajęciach zostawić w szatni zawieszone na wieszaku. Raz w tygodniu zaleca się zabierać obuwie szkolne do domu w celu dezynfekcji.
IX. Zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń sanitarnych na terenie szkoły
- W toaletach mogą przebywać równocześnie tylko 2 osoby, z zachowaniem dystansu społecznego, umożliwiającego swobodne korzystanie z kabin.
- Uczeń ma obowiązek dbać szczególnie o higienę rąk i po skorzystaniu z ubikacji umyć ręce mydłem oraz je zdezynfekować, nie dotykać twarzy (ust, nosa i oczu).
- Po wyjściu uczniów z łazienki, po każdej przerwie należy zdezynfekować urządzenia sanitarne i przewietrzyć pomieszczenie.
X. Zasady bezpiecznego korzystania z sali gimnastycznej w trakcie zajęć wychowania fizycznego
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali gimnastycznej, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić i dezynfekować.
- Używany sprzęt sportowy oraz podłoga w sali gimnastycznej powinny zostać umyte detergentem oraz zdezynfekowane każdego dnia po zajęciach.
- Zaleca się uczniom korzystanie z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, także w czasie przerw.
- Podczas zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
XI. Zasady bezpiecznego korzystania ze świetlicy szkolnej
1. Do świetlicy uczęszczają wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
3. Wszystkim wchodzącym do świetlicy należy zapewnić środki do dezynfekcji rąk. Są one rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.
4. W pomieszczeniach wykorzystanych na zajęcia świetlicowe wywieszono instrukcje z zasadami zachowania higieny.
5. Sale świetlicowe, są regularnie myte i dezynfekowane.
6. Nauczyciele zobowiązani są do organizacji zajęć świetlicowych ograniczających bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.
7. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w świetlicy, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
8. Salę przeznaczoną na organizację zajęć świetlicowych wietrzy się przynajmniej raz na godzinę.
9. Nauczyciel podczas zajęć świetlicowych wyjaśnia dzieciom:
- jakie zasady obowiązują w szkole oraz świetlicy i dlaczego zostały wprowadzone,
- instruuje, pokazuje techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji mycia rąk,
- zwraca uwagę na to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z pobytu na świeżym powietrzu, nie dotykały oczu, nosa i ust.
10. Regularnie myjemy ręce – po przyjściu do świetlicy, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza.
11. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przestrzegają zasad współżycia w grupie związanych z Covid-19 oraz respektują polecenia nauczyciela związane z Covid-19.
12. Uczniowie posiadają swoje przybory szkolne, którymi nie wymieniają się z innymi uczniami.
13. Przynoszą tylko niezbędne rzeczy, zabawki itd. zostają w domu.
14. Osoby odbierające uczniów muszą być zdrowe i podczas odbioru dziecka powinny zachować wszelkie środki ostrożności (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
15. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia.
16. Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
XII. Higiena i dezynfekcja
1) Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły/placówki zobowiązani są do przestrzegania najwyższych standardów higienicznych tj. częstego mycia rąk, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
2) Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny, tj. ochrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu, ust i nosa.
3) Istnieje możliwość noszenia maseczek (zakrywania ust i nosa) w przestrzeniach ogólnodostępnych (korytarze, klatka schodowa).
4) Szkoła wyposażona jest w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki do dezynfekcji rąk.
5) Szkoła wyposażona jest w bezdotykowy termometr.
6) Nauczycielom oraz pracownikom szkoły mającym kontakt z uczniami zapewniono dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne na usta i nos, przyłbice, rękawice jednorazowe).
7) Przed wejściem do budynku szkoły/placówki obowiązuje dezynfekcja rąk. Informacja o takim obowiązku wraz z instrukcją zamieszczona jest przy wejściu.
8) Przed wejściem do budynku szkoły umieszczony jest środek do dezynfekcji rąk.
9) Przy wejściu do szkoły umieszczono numery telefonów do właściwej stacji sanitarnoepidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
10) W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszono plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk.
11) Na terenie szkoły przeprowadzany jest monitoring codziennych prac porządkowych, w tym przede wszystkim utrzymania czystości w salach lekcyjnych, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur i włączników.
12) Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub w karcie charakterystyki środka dezynfekującego. Przestrzegany jest czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
13) W przypadku korzystania przez uczniów lub pracowników szkoły/placówki z rękawic jednorazowych, maseczek jednorazowych należy zapewnić pojemnik lub miejsce do ich wyrzucania zgodnie z wytycznymi GIS.
14) Z sali, w której przebywają uczniowie, usuwa się przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
XIII. Zasady postępowania na wypadek zauważenia objawów choroby
- Postępowanie w przypadku objawów choroby u pracownika szkoły
- Pracownik, który zauważył u siebie objawy choroby, takie jak: podwyższona temperatura, duszności, uporczywy kaszel lub katar, osłabienie organizmu, niezwłocznie powiadamia drogą telefoniczną dyrektora szkoły i nie przychodzi tego dnia do pracy.
Dyrektor informuje go dalszym postępowaniu. - W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie korona wirusem należy niezwłocznie poinformować dyrektora.
- Pracownik mający objawy sugerujące zakażenie koronawirusem zostanie odsunięty od zadań służbowych, a następnie odizolowany w wyznaczonym pomieszczeniu bądź opuści placówkę.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19, należy zdezynfekować zgodnie z ustalonymi zasadami.
- Należy sporządzić listę osób,,które w tym samym czasie pracowały z osobą zakażoną.
- W przypadku podejrzenia choroby zakaźnej, dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym oraz inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu placówki.
- Pracownik z obowiązany jest do powiadomienia dyrektora stwierdzonym zachorowaniu na COVID-19 u niego lub u członków najbliższej rodziny.
- W przypadku potwierdzenia choroby jednego z pracowników, dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym.
- Pracownik, który miał kontakt z osobą chorą, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie drogą telefoniczną dyrektora i nie przychodzi tego dnia do pracy. Dyrektor informuje go o dalszym postępowaniu.
- Pracownik, który zauważył objawy choroby u współpracownika lub innej osoby przebywającej na terenie szkoły, niezwłocznie powiadamia o tym fakcie dyrektora.
2. Postępowanie w przypadku objawów choroby wśród uczniów
a) Uczeń, który zauważył u siebie lub u kolegi/koleżanki objawy choroby (złe samopoczucie, podwyższona temperatura, uporczywy kaszel lub katar, duszności itp.) ma niezwłocznie zawiadomić wychowawcę, nauczyciela lub innego pracownika szkoły.
b) Nauczyciel lub inny pracownik szkoły ,który zauważył oznaki choroby u ucznia (podwyższona temperatura, uporczywy kaszel, duszności itp.) ma niezwłocznie odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
c) Nauczyciel w przypadku wystąpienia objawów choroby u ucznia niezwłocznie informuje dyrektora.
d) Dyrektor lub nauczyciel powiadamia rodziców/opiekunów prawnych.
e) Rodzice lub opiekunowie prawni po otrzymaniu informacji telefonicznej od dyrektora/nauczyciela są zobowiązani w przeciągu godziny do odebrania dziecka z placówki, aby nie narażać zdrowia pozostałych dzieci przebywających na terenie szkoły.
g) Rodzice/opiekunowie prawni dziecka są zobowiązani do konsultacji lekarskiej dziecka i w przypadku stwierdzenia wystąpienia choroby zakaźnej niezwłocznego poinformowania dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka, celem zapobiegania rozpowszechniania się choroby i podjęcia odpowiednich działań.
h) Dyrektor powiadamia organ prowadzący, kuratorium oświaty, stację sanitarno-epidemiologiczną o zagrożeniu epidemiologicznym w szkole.
i) W przypadku, podejrzenia choroby zakaźnej dyrektor placówki w porozumieniu z organem prowadzącym oraz inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu placówki.
j) Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej przez niego chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych uczniów.
k) Należy powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
l) Na tablicy przy wejściu do placówki umieszczono potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.