PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCA NA TERENIE
ZESPOŁU SZKÓŁ W PIOTRKOWIE MAJĄCA NA CELU
ZAPOBIEGANIE ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ ZAKAŻEŃ WIRUSEM SARS – CoV- 2
Podstawa prawna:
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4maja 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust.5 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 2019 r. poz.59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374 i 567)
- Wytycznych GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych dla edukacji wczesnoszkolnej
- Wytycznych GIS, MZ i MEN dla szkół w sprawie konsultacji w szkole
- Rekomendacji GIS, MZ i MEN dotyczące organizacji zajęć rewalidacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka
- Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.) wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.), wprowadzonego art. 28 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.).
Spis treści:
- Cel procedury.
- Zakres stosowania.
- Odpowiedzialność.
- Postanowienia ogólne.
- Zalecenia dla rodziców .
- Zalecenia dla pracowników ZSP:
- Organizacja opieki w Zespole Szkół w Piotrkowie.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu placówki.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka.
- Załączniki, które mają zastosowanie w tej procedurze.
Słowniczek:
Dziecko – wychowanek przedszkola, uczeń szkoły
ZSP – Zespół Szkół w Piotrkowie w skład, którego wchodzi przedszkole Publiczne w Piotrkowie, Szkoła Podstawowa w Piotrkowie.
- Cel procedury:
Celem są szczegółowe rozwiązania w zakresie organizacji pracy, bezpieczeństwa dzieci i pracowników obowiązujące w Zespole Szkół w Piotrkowie, oraz unormowanie wszystkich spraw związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 .
- Zakres procedury
Procedura niniejsza dotyczy wszystkich pracowników jednostki, rodziców i dzieci, pozostających pod opieką jednostki i odnosi się do sposobów i zasad związanych z działaniami profilaktycznymi minimalizującymi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.
- Odpowiedzialność
- Organ prowadzący odpowiedzialny jest za zapewnienie środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej oraz środków do dezynfekcji powierzchni.
- Dyrektor odpowiedzialny jest za wdrożenie procedury, zapoznanie pracowników z procedurą i nadzór nad procedurą.
- Pracownicy ZSP odpowiedzialni są za stosowanie niniejszej procedury.
- Postanowienia ogólne:
- Placówka organizuje przede wszystkim zajęcia opiekuńcze , w miarę możliwości zajęcia dydaktyczno - wychowawcze.
- Placówka dostosowana została do wytycznych opracowanych przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
- Umieszczono w dostępnym miejscu numery telefonów do : organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno –epidemiologicznej, służb medycznych.
- Wyznaczono i przygotowano pomieszczenie/ obszar ( wyposażone m.in. w środki higieny osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Ze względu na sytuację epidemiczną ograniczono liczbę dzieci w każdej utworzonej grupie przedszkole dysponuje łącznie 24 miejscami, natomiast w szkole podstawowej grupy będą liczyły 12 uczniów, a w uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę w poszczególnych grupach o 2 dzieci.
- Do każdej grupy przedszkolnej przyporządkowani są ci sami opiekunowie ( nauczyciel oraz pracownik niepedagogiczny) – w miarę możliwości unikać należy rotacji personelu przedszkolnego podczas sprawowania opieki nad dziećmi.
- Przedszkole zapewnia taką organizację pracy, która uniemożliwia stykanie się dzieci z poszczególnych grup.
- W pierwszej kolejności z opieki powinny skorzystać dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką domu.
- Przy wejściu do budynku znajdują się środki dezynfekujące do rąk oraz zamieszczono informację o konieczności dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe wchodzące na teren placówki.
- Personelowi opiekującemu się dziećmi, służbom porządkowym oraz pracownikom mającym kontakt z użytkownikami zapewniono dostęp do środków ochrony indywidualnej (maseczki ochronne na usta i nos, rękawice jednorazowe, a także fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie konieczności np. przeprowadzanie zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji) - (potwierdzenie odbioru środków ochrony indywidualnej – załącznik nr 1)
- Zalecenia dla rodziców:
- Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce , należy przekazać dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia (wzór informacji stanowi załącznik nr2).
- Do ZSP należy przyprowadzać tylko dzieci zdrowe , bez objawów chorobowych.
- Dzieci do ZSP przyprowadzane i odbierane są przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych , nie wolno przyprowadzać dziecka do ZSP!
- Dziecko nie może zabierać ze sobą żadnych przedmiotów lub zabawek.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzając/odbierając dzieci do / z ZSP, mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola, jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 metry, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszystkich środków ostrożności ( osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk).
- Pracownicy placówki odbierają dzieci przy wejściu głównym, rozbierają w szatni i odprowadzają do właściwej sali, w której dziecko przebywa do końca pobytu w placówce.
- Rodzice, opiekunowie odbierają dziecko również przy wejściu głównym placówki.
- Zobowiązuję rodziców do korzystania z płynu dezynfekującego znajdującego się przy wejściu do placówki.
- Wyznaczeni przez dyrektora pracownicy stosując maseczki ochronne lub przyłbice oraz rękawiczki, dokonują przy wejściu do ZSP pomiaru temperatury ciała dziecka.
- Rodzic/ opiekun wyraża pisemną zgodę na dokonanie pomiaru temperatury ciała dziecka (wzór zgody stanowi załącznik nr 3 )
- Rodzic poświadcza, w formie informacji stanowiącej załącznik nr 4 do procedury aktualne numery telefonów kontaktowych, celem przygotowania szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicami i zobowiązuje się do szybkiego kontaktu z placówką, w przypadku, kiedy rozmowa inicjowana przez placówkę nie mogła być zrealizowana.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych, jest mierzona ponownie temperatura. Dziecko przejawiające objawy choroby zostanie umieszczone w Izolatorium /Izolatce.
- Rodzice/ opiekunowie zobowiązują się do natychmiastowego odebrania dziecka w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Personel placówki będzie komunikował się z rodzicami/opiekunami dziecka telefonicznie (konieczne aktualne numery telefonów do Rodziców).
- Rodzice/ opiekunowie, których dzieci wróciły pod opiekę placówki zobowiązują się do natychmiastowego poinformowania placówki o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 stwierdzonego u dziecka, rodzica/ opiekuna dziecka.
- Każdy rodzic/opiekun dziecka uczęszczającego zobowiązany jest zapoznać się i stosować procedury dotyczącej działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Potwierdzenie zapoznania się z procedurą (załącznik nr 5).
- Zalecenia dla pracowników ZSP:
- Wyznaczony przez dyrektora pracownik, stosując odpowiednie środki ochrony dokonuje przy wejściu do placówki pomiaru temperatury ciała pracownikom.
- Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
- Pracownicy zobowiązani są zachować dystans społeczny w każdej przestrzeni ZSP wynoszący 1,5 m.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Zobowiązuję wszystkich pracowników do korzystania z płynu dezynfekującego do rąk przed wejściem do placówki.
- Należy regularnie myć ręce, pilnować aby systematycznie robiły to dzieci.
- Zobowiązuję wszystkich pracowników do używania środków ochrony osobistej.
- Zobowiązuję pracowników do codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dodatkowych- poręczy, klamek, wyłączników, powierzchni płaskich w tym blatów stolików w salach.
- Przeprowadzając dezynfekcję, ściśle przestrzega się zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu lub w karcie charakterystyki środka dezynfekującego. Pracownicy zapoznani są z treścią kart charakterystyki (załącznik nr 6). Przestrzegany jest czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych znajdują się instrukcje dotyczące mycia rąk, w widocznych miejscach w placówce są umieszczone instrukcje zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcje dezynfekcji rąk. Pracowników zapoznano z treścią tych instrukcji oraz szczegółowymi procedurami (potwierdzenie – załącznik nr 7)
- Zobowiązuję pracowników do systematycznej dezynfekcji toalet.
- Zobowiązuję pracowników do systematycznego wietrzenia sal ( przynajmniej 1 raz na godzinę).
- Ze względów bezpieczeństwa dzieci nie będą korzystały z placu zabaw.
- Pracowników kuchni zobowiązuję do:
-stosowania bezpiecznej odległości między stanowiskami pracy stosując środki ochrony osobistej;
-stosowania środków dezynfekujących do czyszczenia powierzchni płaskich, dotykowych, oraz sprzętów kuchennych;
-utrzymania wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń i sztućców.
- Pracownicy kuchni są zobowiązani do zmywania naczyń z użyciem detergentu a następnie ich wyparzania.
- Nauczyciele zgodnie z opracowanym planem pracy realizują zadania w placówce i podczas pracy zdalnej.
- Organizacja opieki w Zespole Szkół w Piotrkowie.
- Ograniczono przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, rejestr wejść ).
- Z uwagi na zmianę organizacji pracy dzieci będą dobierane w grupy zbliżone wiekiem.
- Jedna grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali:
- minimalna przestrzeń do zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na każdą osobę ( dzieci/uczniów i nauczycieli).
- w sali odległości pomiędzy stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min.1,5 m (1 uczeń – 1 ławka szkolna).
- Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie według ustalonego harmonogramu.
- W salach, w których przebywają grupy usunięto wszystkie przedmioty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (tj. dywany, pluszowe zabawki, firanki itp.). Wszystkie pozostałe: zabawki, przybory sportowe, przyrządy dydaktyczne, klawiatury itp. są dokładnie czyszczone i dezynfekowane po każdym dniu zajęć oraz w miarę potrzeby w ciągu całego dnia.
- Stoliki są dezynfekowane ( 2x w trakcie przebywania dzieci poza salą ) oraz po każdym dniu zajęć przez wyznaczonego pracownika.
- Sale, gdzie odbywają się zajęcia są regularnie wietrzone.
- Korzystanie z posiłków odbywa się w stołówce, na stołówce może przebywać jedna grupa. Po każdej grupie następuje czyszczenie blatów stołów i krzeseł.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy oraz podłoga zostanie umyta i zdezynfekowana.
- Placówka wyposażona jest w termometr (bezdotykowy).
- Wyznaczono miejsce do odizolowania dziecka, które przejawia niepokojące objawy choroby.
- Zabronione jest organizowanie wyjść poza teren placówki.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażeniem u personelu ZSP:
- Do pracy mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik nie powinien przychodzić do pracy. Jego obowiązkiem jest pozostanie w domu i skontaktowanie się z lekarzem pierwszego kontaktu. W przypadku podejrzenia zarażenia się koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie Tel. (81) 4787147, (81)4787113, (81)4787114 w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 .
- Jeżeli wynik testu na koronawirusa będzie pozytywny należy natychmiast poinformować pracodawcę.
- Pracownicy mają obowiązek poinformowania dyrektora o każdym możliwym kontakcie z osobą zakażoną lub przebywającą na kwarantannie.
- W zajęcia opiekuńcze z dziećmi w miarę możliwości nie są angażowane osoby powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Pracownik kontaktuje się z lekarzem pierwszego kontaktu. Karetkę pogotowia wzywamy w przypadku wystąpienia duszności.
- Wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący pomieszczenie, w którym będzie możliwa izolacja osoby w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki, w której przebywał pracownik będzie gruntownie, zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odzież ochronną.
- Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 ) w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
- Na tablicy przy wejściu do placówki umieszczono potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych.
- W przypadku podejrzenia zakażenia u pracownika, należy sporządzić listę osób przebywających w tym samym czasie, w części lub częściach placówki. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wytycznych GIS dostępnych na stronie gov.pl/web/korona wirus oraz gis.gov.pl
- Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl/web/korona wirus oraz gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów u dziecka przebywającego w placówce umieszcza się dziecko w Izolatce i sprawdza się temperaturę. W Izolatce dziecko przebywa pod opieką odpowiedni zabezpieczonego personelu. Placówka niezwłocznie kontaktuje się z rodzicami.
- Jeżeli występują duszności u dziecka wyzywamy karetkę pogotowia oraz kontaktujemy się z rodzicami.
- Jeżeli u dziecka wystąpią objawy chorobowe rodzic jest zobowiązany do pilnego kontaktu z lekarzem rodzinnym. W przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną w Lublinie Tel. (81) 4787147, (81)4787113, (81)4787114 w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 .
- Jeżeli wynik testu na koronawirusa dziecka będzie pozytywny rodzic natychmiast musi poinformować dyrektora placówki/opiekuna grupy. Dyrektor/ pracownik placówki kontaktuje się telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114 ) w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego Tel. 607 244 860 i stosuje się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
- Izolatkę wyznaczono, przygotowano i wyposażono w środki ochrony i płyn dezynfekujący. Całe pomieszczenie wraz z wyposażeniem (klamki, uchwyty, meble) Izolatki, w której przebywało dziecko będzie gruntownie zdezynfekowane przez pracownika placówki wyposażonego w odpowiednią odzież ochronną.
- Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie (Tel. (81)4787147, (81)4787113, (81)4787114) w godz. 7: 30- 15:05 po godz. 15:00 Dyżur Oddziału Przeciwepidemicznego 607 244 860 i stosować się ściśle do wydanych instrukcji i poleceń.
- W przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka, należy sporządzić i monitorować listę osób przebywających w tym samym czasie, w części lub częściach placówki. Osoby te mają obowiązek stosowania się do wydanych instrukcji i poleceń PSSE.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gov.pl/web/koronawirus oraz gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.
- Załączniki, które mają zastosowanie w tej procedurze:
Załącznik nr 1. Potwierdzenie odbioru środków ochrony indywidualnej
Załącznik nr 2. Oświadczenie rodzica / opiekuna prawnego/ dziecka uczęszczającego do Zespołu Szkół w Piotrkowie.
Załącznik nr 3. Zgoda rodzica na pomiar temperatury ciała.
Załącznik nr 4. Informacja o aktualnych numerach telefonów kontaktowych.
Załącznik nr 5. Oświadczenie rodziców o zapoznaniu się i przestrzeganiu zapisów szczegółowych procedur dotyczących działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 .
Załącznik nr 6. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z kartą charakterystyki
Załącznik nr 7. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się ze szczegółowymi procedurami dotyczącymi działań profilaktycznych minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz instrukcjami.
Załącznik nr 8. Wniosek o objęcie dziecka zajęciami opiekuńczo- wychowawczymi w Zespole Szkół w Piotrkowie w okresie epidemii wirusa sars-cov-2.